تبلیغات
ملایر - مکان های دیدنی در ملایر و اطراف ملایر
ملایر

فرزند ادب باش نه فرزند پدر فرزند ادب زنده کند نام پدر

مکان های دیدنی در ملایر و اطراف ملایر

پنجشنبه 30 شهریور 1391

خانه لطفعلیان (موزه ملایر )

عمارت لطفعلیان در خیابان شهید مصطفی خمینی ملایر وجود دارد خانه قدیمی که بخشی از یک مجموعه سکونتگاهی بیادگار مانده از دوره قاجار است. سازنده و مالک اولیه خانه مرحوم محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بوده و در عصر فتحعلی شاه قاجار به واسطه خویشاوندی که با دربار داشته است با بهره گیری از معماران زیده آن دوره اقدام به ساخت این مجموعه نموده است.

بخشهای اصلی سه گانه این مجموعه عبارت است: اندرونی ، حسینیه و اصطبل خانه، خانه کندنی حسینیه این مجموعه بوده که توسط مرتضی خان لطفعلیان خریداری شده کاربرد مسکونی یافته است این منزل در دو طبقه ساخته شده است. سقف طبقه همکف پوشیده از طاقهای آجری زیباست و پوشش طبقه فوقانی آن بصورت مسطح با تیر چوبی است. زیباترین بخش بنا حوض خانه است که با طاق نماهای زیبای آجری به شیوه بسیار خنک و فرح بخشی را جهت گذر از گرما تابستان برای ساکنین ایجاد کرده است. از دیگر ویژگیهای این بنا تزئینات لمبه کوبی چوبی در سقف طبقه اول و وجود درهای ارسی با شیشه های الوان است.

خانه لطفعلیان،اکنون با کاربری موزه، معرف آداب و رسوم و تاریخ و فرهنگ مردم شهرستان ملایر است. همچنین اداره سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر نیز در این مکان دایر است.

این بنا در تاریخ 19/12/80 به شماره 4892 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

مقبره بابا حسین

در فاصله 55 کیلو متری غرب ملایر و 12 کیلو متری شرق مرکز دهستان سفید کوه (انوج) در دامنه باغات روستای سیاه کمر بنای برج مانندی خود نمایی می کند که بابا حسین ((ددحسین )) معروف است. به اعتقاد اهالی این مکان مقبره حضرت یوشیع (از انبیای بنی اسرائیل ) است که در گذشته مورد توجه یهودیان ساکن در منطقه بوده است. مقبره بابا حسین در تاریخ 22/3/79 به شماره 2711 در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار ملایر

قدمت هسته اولیه بازار ملایر به زمان شیخ الملوك (فرزندفتحعلی شاه قاجار) می رسد كه شامل دو راسته شمالی جنوبی و شرقی غربی می باشد سبك معماری آن اصیل و سنتی است و سخت تحت تاثیرالگوهای بازار دوره صفویه و زندیه (بازاروكیل) قرارگرفته است بازار ملایر به شیوه خطی وارگانیك ساخته شده و دارای در ورودی است. بازار اصلی در دوره شیخ الملوك بنا شده و افرادی چون مهرعلیخان و ابوالقاسم خان نوردی و میرفتاح آن راگسترش داده اند. در قسمت انتهایی و شمال شرقی بازارخان كاروانسرای خان میباشد . در دوره قاجاریه حوضی در وسط مهمانسرا بوده و در قسمت شمال غربی این سرا برف انداز واقع شده است كه اختصاص به ریختن برف های بام داشته است مجموعه بازار سر پوشیده، که شامل یک بازار اصلی، دو بازار فرعی، 30 سرا وکاروانسرا و تعدادی منزل مسکونی می باشد، در مرکز شهر و در بافت قدیمی آن قرار گرفته و ورودی اصلی آن از خیابان بروجرد می گذرد شالوده اصلی این بازار، در اواخر دوره قاجاریه(1224 هجری) در زمان حکومت شیخ الملوک و توسط وی ساخته شده است.

مجموعه بازار، از یک راسته بازار بزرگتر که جهت آن شمالی- جنوبی است و یک راسته بازار کوچکتر شرقی به غربی، به نام بازار مهر علیخان تشکیل شده است، که این دو بازار در چهار سوق، یکدیگر را قطع می کنند. چهار سمت این بازار، به چهار محله ختم می شود. در ادامه، بازار دیگری به موازات بازار شیخ الملوک، توسط ابوالقاسم خان نوری ساخته شده، که به بازار خان معروف است و پس از آن راسته ها و سراهای متعددی در داخل و دو طرف بافت اصلی احداث شده است. به طور کلی پوشش سقف تمام قسمتهای بازار، دارای طاق های ضربی و گنبدی آجری است و نور گیرهایی در سرتاسر آن و در دو طرف حجره ها تعبیه شده است.این اثر در تاریخ 17/9/1355 و طی شماره 1286/3 در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

كاروانسرای میرفتاح

به كاروانسرای حلاج ها معروف است كه در غرب راسته اصلی بازار ملایر توسط دالانی با طاق ضربی به آن متصل شده و سایركاروانسراها با آجر خشت و ملاط گل ساخته شده است.

كاوانسرای شیخ الملوكی

بنیانگذار آن شیخ الملوك بوده این كاروانسرا در شمال غربی راسته اصلی بازار توسط شیخ الملوك ساخته شده كه قدیمترین كاروانسرای بازار ملایر بوده ودرحال تخریب می باشد.

تپه سیاه چقا

این تپه باستانی در حدود 4 کیلومتری روستای زنگنه سفلی تپه در 25 كیلومتری ملایر واقع شده است با ارتفاعی در حدود 12 متر ،كه سفالهای سطحی آن نشان می دهد این مكان باستانی متعلق به هزاره اول قمری است.

تپه چغای

در فاصله یک کیلو متری روستای چغای واقع در27 کیلومتری جنوب شرقی ملایر در روستای میشن در 20 کیلو متری جاده ملایر- اراک قرار دارد.

تپه پری:

تپه پری معروف به قلعه بلنده در مرکز روستای پیروز یا همان پری واقع است ابتدا در سال ۱۳۴۸ توسط آقای علی حاکمی مورد کاوش باستان شناسی قرار گرفت و در آن تداومی از آثار و تدفینهای دوره مفرغ مربوط به نیمه هزاره سوم ق.م میلاد معرفی شد. اما آثار نفیس و با ارزشی از دوره اشکانی نیز در گزارش ذکر شدهاست مطالعات اخیر در این تپه توسط سازمان میراث فرهنگی همدان از سال ۱۳۸۴ شروع ودر نتیجه تاکنون قدمت استقرار در این محوطه مهم تا ۲۹۰۰ ق.م محقق شدهاست. در خصوص منشاء نژادی , نتایج مطالعات نشان میدهد که اولین ساکنان این محوطه گروهی از اقوام دامدار ی بودند که در پایان هزاره چهارم از مناطق جنوبی آذربایجان در نزدیکی رود ارس به طرف جنوب کوچیدند و تاکنون بیش از ۹۵ زیستگاه این گروه جمعیتی در دشتهای همدان شناسائی شدهاست. از دیگر مکانهای مهم وهمزمان با این تپه میتوان به تپه گوراب , کلان , پاقلعه , توپراق قلعه و رضوانکده اشاره نمود.همچنین در چند سال اخیر کاوشهای باستان شناسی راجع به نفوذ این قوم در تپههای کلان وگوراب وپیسا در همدان انجام شدهاست.این تپه در محل زادگاه کریمخان زند (وکیل الرعایا) واقع گردیدهاست.

اثر این تپه طبق حفاریهای انجام شده به هزاره اول ق.م می ر سد آثار آن مربوط به قبور می باشد و سبك توفین در این قبور بیانگر فرهنگ گذشته ودوره پیش از تاریخ می باشد.


دژ گوراب :
مطالعات باستان شناسی نشان میدهد که از دوره مس وسنگ قدیم حدود (۵۵۰۰ ق.م) گروهی در محل فعلی تپه گوراب ساکن شدند که سفالهای آنان با بخشی از سفالهای ساکنان اولیه گیان در طبقه V a قابل مقایسهاست بعد از آن در دوره گسترش فرهنگی اوروک به داخل زاگرس این مکان یکی از هشت کانون اصلی اقتصادی اوروکیها در منطقه بدل میگردد که کار و فعالیت اصلی آنها جمع آوری کالاهای مورد نیاز تمدن اوروکی در جنوب بین النهرین بود از دیگر این کانونهای اقتصادی فرامرزی در حدود ۳۲۰۰ ق.م میتوان به طبقه ۵ در گودین تپه به فاصله ۸۰ کیلومتری در غرب گوراب اشاره نمود. پس از آن گروهی از مهاجران دامداری که قبلا در گوراب از آنها یاد شد در این مکان مستقر شدند. به نظر میرسد تداوم استقرار در این مکان تا دوره اخیر اسلامی وجود داشته لکن به خاطر ساخت یک قلعه مستحکم در دوره اشکانی بخش زیادی از این آثار فرهنگی تخریب شد اما پس از آن آثار دوره اشکانی و ساسانی ودوران اسلامی بر روی قلعه قابل مطالعه بر جای ماندهاست.

 • لایههای زیرین تپه به ما قبل تاریخ حدود هزاره چهارم قبل از میلاد
 • لایههای میانی به دوره تاریخی هزاره اول قبل از میلاد
 • لایههای فوقانی مربوط به دوره اسلامی از جمله ایلخانیان

از آثار تاریخی دیگر در منطقه میتوان به قلعه چوبین و مقبره مجاور اشاره کرده که با نامهای قلعه بلنده و امامزاده غریب شناخته میشوند. نام گوراب به علت حمله اعراب به ایران به جوراب تغییر یافتهاست. در شاهنامه فردوسی از گوراب به نیکی نام بردهاست که نشان از قدمت آن دارد. در داستان ویس و رامین که در سال ۴۴۶ هجری قمری به نظم سروده شده، آمده است: «گوراب نام کشوری بود، که فرمانروایش شاپور و رفیدا بودند»


سر افراز چو شاپور و رفیدادر آن کشور چو ماه و مهر پیداهمچنین نقل شده که: «شاه موبد به آنجا که ویس است لشگر کشید و رامین که همراه شاه موبد به گوراب رفته بود، ویس را بدید و بر وی عاشق شد
به گوراب آمد و آورد لشگر که آنجا بود ویس ماه پیکردر این زمینه که آیا گوراب اسعد گرگانی، همان گوراب ملایر است یا خیر؟ ولادیمیر مینورسکی خاورشناس روسی مینویسد: گوراب یکی از زیبا رویانی است که رامین او را به همسری بر میگزیند و در ادبیاتی از منظومه، خود را چنین معرفی میکند:
ستوده گوهرم از سام و از بابکه این از همدان است و آن ز گوراببه من شد هر که درگوراب خستهکه من هستم کنون گوراب بانو

قلعه گوراب بنایی مرتفع در جوار روستای گوراب و 5 كیلومتری جاده ملایر به اراك واقع شده است كه دارای ارزش تاریخی است و متعلق به دوره ساسانیان و یا اشكانیان بوده است سفالهای كشف شده از این تپه موید این مطلب است. با این حال، گذشت زمان و عوامل فرسایشی هنوز نتوانسته است موجب از بین رفتن کامل بقایای این قلعه عظیم شود. فخر الدین اسعد گرگانی، در قصه"ویس و رامین" که در سال 446 هجری به نظم سروده شده، می گوید: گوراب نام کشوری بود، که فرمانروایش شاپور و رفیدا بودند:

سر افراز چو شاپور و رفیدا در آن کشور چو ماه و مهر پیدا

همچنین نقل شده که: شاه موبد به آنجا که ویس است لشگر کشید و رامین که همراه شاه موبد به گوراب رفته بود، ویس را بدید و بر وی عاشق شد.

به گوراب آمد و آورد لشگر که آنجا بود ویس ماه پیکر

در این زمینه که آیا گوراب اسعد گرگانی، همان گوراب ملایر است یا خیر؟ "مینوکورسکی" خاورشناس روسی می نویسد: گوراب یکی از زیبا رویانی است،که رامین او را به همسری بر می گزیند و در ادبیاتی از منظومه، خود را چنین معرفی می کند:

ستوده گوهرم از سام و ازباب که این از همدان است و آن ز گوراب

به من شد هر که درگوراب خسته که من هستم کنون گوراب بانو

قدمت این دژ را میتوان به شرح زیر ذكر كرد :
لایه های زیرین تپه به ما قبل تاریخ حدود هزاره چهارم قبل از میلاد
لایه های میانی به دوره تاریخی هزاره اول قبل از میلاد
لایه های فوقانی مربوط به دوره اسلامی از جمله ایلخان میباشد
مهمترین اثر تاریخی خرابه های دژ گوراب است كه در 12 كیلومتری جنوب ملایر قرار گرفته است . اثر تاریخی دیگر قلعه چوبین و مقبره مجاور است كه بنام قلعه بلنده و امام زاده غریب در جنوب شرقی میباشد.

برج سامن

این برج در 40 كیلومتری جنوب شهرستان ملایر در روستای بید كرپه وسطی قراردارد . این برج خشتی وگلی در محله چال خانقلی شهر واقع شده است و قدمت ان به حدود 700 سال قبل از آن میرسد . این برج در حدود ارتفاعی به اندازه 16 متر و در 4 طبقه می باشد. طبقه اول مستقیمأ بر روی صخره بنا شده است و مصا لح آن از قلوه سنگها می باشد . طبقه دوم دارای ارتفاع 3 متر و طبقه چهارم نیز با انواع طاقچه ، شومینه ، تیركش ،وسقف نظام یافته است و درجنگ جهانی اول در حمله روسها طبقه بالایی آن به توپ بسته شد.

قلعه سلیمان خان بور بور

مساحت آن در حدود یك هكتار است . زمان ساخت آن مشخص نیست اما از كتیبه های داخل روستا قدمت آن به 1285 بر می گردد .كه مربوط به اوایل حكومت قاجار می باشد. تعداد برجها ده عدد بوده كه حدودأ فاصله برجها از یكدیگر 45 مترمی باشد. در محوطه درونی حصار سه قلعه جداگانه ای وجود دارد . قلعه شمال شرقی مربوط به محمد خان زندیه و مصطفی خان بوده است . و قلعه حسین خان بور بور تنها قلعه ای بوده كه با این وسعت شناخته شده است و دارای تزئینات آجر كاری و معرق كاری است كه معماری آن به دوره قاجاریه برمی گردد.

خانه قدیمی منصوری

این عمارت در خیابان هاشمی نژاد قرار دارد. این اثر مربوط به دوره قاجاریه-پهلوی است. خانه منصوری در تاریخ 11/10/1380 و به شماره ثبت4691 و کد 15179 جزء آثار ملی ایران قرار گرفته است.

تپه میشن

واقع در روستای میشن در 20 کیلو متری محور ملایر- اراک قرار دارد.

تپه حسین آباد شاملو

این تپه در روستای حسین آباد در مسیر جاده تویسرکان قرار گرفته است.

باغ تاریخی سیفیه (سیف الدوله):

این باغ تاریخی در سال 1276 هجری قمری توسط مرحوم حاج میرزا ملقب به سیف الدوله از نوادگان فتحعلی شاه به منظور تفرجگاه و تفریحگاه مردم وقف و واقف معظم طی نامه ای ارز ناصر الدین شاه خواستار اعزام کارشناسان مناسب جهت طراحی این باغ تاریخی و نامگذاری آن بنام پارک ناصری که ناصر الدین شاه قاجار مهندسان و معماران ایتالیایی را جهت طراحی اولیه آن به شهر ملایر اعزام و طی نامهای نام تفرجگاه و باغ را به منظور تجیلیل از واقف سیفیه می نامند. این مجموعه سالهای متمادی است بعنوان تفرجگاه و تفریحگاه مردم ملایر و شهرستان اطراف و مسافران مورد بهره برداری قرار می گیرد و از سال 1354 حفظ و حراست و نگهداری از این مجموعه تاریخی بی نظیر برعهده شهرداری ملایر قرار گرفته است و از آنجا که پارک و تفرجگاه به عنوان یک مکان عمومی و غیر قابل تخصیص می باشد

لذا نگرش عمیق وژرف وی در شناخت نیازمندیهای جامعه می باشد که پس از سالهای متمادی این اقدام شایسته و ماندگار باقی است وقفیت 5/63 درصد اراضی شهرستان ملایر نشان از مشارکت و فطرت پاک 118 واقف خیر اندیش می باشد. مجموعه پارک و مقبره سیف الدوله تحت عنوان باغ ایرانی در تاریخ 22/5/84 به شماره 13358 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

مقبره سیف الدوله

این نوع مقبرها از نوع مقابر غیر مذهبی بوده است و دارای پلان چهار ضلعی است . چهار ظلعی گنبد دارای پیشینه دو گانه است كه یك بخش آن همان آتشكده ساسانیان و یا چهار طاق است و یكی به دوره قاجاریه وحتی بعد از آن می رسد. دراین مقبره علاوه بر قبر سیف الدوله قبر امیرالمؤید و نوه سیف الدوله و هفت قبر دیگر در آنجا قرار دارد.

 

جاذبه های طبیعی و زیست محیطی

زیستگاه حیات وحش" لشگر در"

این منطقه حفاظت شده، که یکی از چشم اندازهای طبیعی حیات وحش استان می باشد،


در محدوده ای به وسعت 16 هزار هکتار در شرق و جنوب شرقی ملایر و در میان دو رشته کوه بلند به نام کوه سرده از شمال غرب منطقه (با اتفاع 2758 متر) و دیگری کوه آهنگران (با دره های زیبا و مناظر بکر و ارتفاع 2832 متر) در جنوب لشگردر قرار گرفته است. همچنین ارتفاعات دیگری، موسوم به شیر و پلنگ و هلرسون و کلبه بید قرار دارند، که زیستگاه اصلی بز وپا زن، به شمار می روند. "لشگردر" به لحاظ شرایط و بستر زیست حیات وحش، محل مناسبی جهت زیست انواع پستانداران، خزندگان، پرندگان و جانوران وحشی می باشد، که درمنطقه در توازن وتعادل زیستی به سر می برند.

زیرا این منطقه دارای زیستگاههای مختلف کو هستانی، ارتفاعات، صخره ها، دره های متعدد و چشمه های متعدد دائمی و فصلی، درختان و درختچه های متعدد کوهی نظیر سماق، بادام کوهی، آلبالوی وحشی، گلهای معطر و گیاهان متنوع است.

عمده ترین حیوانات و پرندگان بومی و مهاجر این زیست بوم عبارتند از:

بز و پازن، قوچ و میش، گرگ، کفتار، گورکن، تشی، عقاب طلایی، دلیجه، قرقی، کبک، تیهو و کمرکلی

تالاب فصلی آق گل

تالاب فصلی وطبیعی آقا گل در حد فاصل استان مركزی وهمدان در1 كیلومتری جنوب شرقی روستای كرد خور (اسلام آباد)قرار دارد كه از بخش جوكار قابل دسترسی می باشد. آب این تالاب از حوضه رودخانه قره چای در دشت كمیجان تأمین می شود.

آبگیری تالاب از اواخر آذر ماه آغاز و تا اواسط خرداد ماه پایان می پذیرد. وسعت آن در حدود 600 هكتار می باشد و عمق آن از 1 تا 6 متر متغیر است و در فصلهای پر آب به 15 كیلومتر هم می رسد و در مسیر مهاجرت پرندگان شمالی كه از روسیه ، قفقاز و شبه جزیره اسكاندینا وی جذب این تالاب می شود قرار دارد كه عمده آنها از اردك، غاز ،فلامینگو ، مرغ باران ، حواصیل ومی باشد.


Cialis 20 mg
جمعه 16 آذر 1397 08:53 ق.ظ

You made your point.
generic cialis pro how do cialis pills work when will generic cialis be available cialis 5 mg buy cialis pills in singapore cialis kaufen cialis cipla best buy acquisto online cialis how to buy cialis online usa purchase once a day cialis
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:45 ب.ظ

You've made your point!
safe site to buy cialis online we choice cialis pfizer india cialis generico postepay tadalafil 20 mg cialis taglich cialis generic availability online prescriptions cialis rezeptfrei cialis apotheke 200 cialis coupon only now cialis 20 mg
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:40 ب.ظ

Reliable postings. Cheers.
cialis preise schweiz we choice free trial of cialis cialis for sale south africa get cheap cialis tadalafil 20mg ou acheter du cialis pas cher cialis pills boards precios de cialis generico generic cialis 20mg tablets cialis dosage recommendations
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:42 ق.ظ

With thanks! I like this.
only now cialis for sale in us prix cialis once a da cialis daily new zealand brand cialis generic cialis kamagra levitra cialis savings card cialis daily new zealand cialis 100 mg 30 tablet cialis name brand cheap generic cialis soft gels
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 05:32 ب.ظ

Fantastic info, Thanks a lot.
cialis online nederland cialis efficacit cialis for sale acheter cialis meilleur pri acquistare cialis internet cialis tadalafil online cialis kaufen bankberweisung buy cialis sample pack does cialis cause gout costo in farmacia cialis
buy generic cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 06:16 ق.ظ

Good posts. Thanks.
cialis canadian drugs generic cialis soft gels wow cialis 20 venta de cialis canada buy cialis cialis baratos compran uk venta de cialis canada the best choice cialis woman cialis y deporte cialis side effects dangers
buy cheap cialis on line
دوشنبه 12 آذر 1397 06:14 ب.ظ

This is nicely expressed! !
ou trouver cialis sur le net cialis online holland dosagem ideal cialis where do you buy cialis generic cialis pro cialis 20 mg cost usa cialis online cialis 50 mg soft tab compare prices cialis uk acheter du cialis a geneve
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 05:57 ق.ظ

You revealed it adequately!
buying cialis in colombia cialis 5 mg funziona cialis professional from usa cialis price thailand usa cialis online cialis reviews cialis generico milano cialis tablets for sale generic cialis 20mg uk cialis e hiv
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:44 ب.ظ

You actually said this fantastically.
cialis sale online callus the best choice cialis woman miglior cialis generico prezzo cialis a buon mercato cialis generico online generic cialis 20mg uk price cialis wal mart pharmacy buy cialis online legal cialis 10 doctissimo
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:31 ق.ظ

With thanks. Loads of material!

acheter cialis kamagra generic low dose cialis acheter cialis kamagra cialis price in bangalore compare prices cialis uk cialis reviews cialis professional yohimbe no prescription cialis cheap cialis arginine interactio recommended site cialis kanada
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 06:11 ب.ظ

You made your stand pretty effectively!!
trusted tabled cialis softabs buy cialis cheap 10 mg cialis patent expiration cialis prices in england cialis generic availability buy cialis online cheapest cialis 20 mg look here cialis cheap canada cialis arginine interactio only best offers cialis use
buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 05:08 ق.ظ

Fine forum posts. Thanks a lot.
cialis baratos compran uk cialis generic tadalafil buy cialis prezzo in linea basso when will generic cialis be available we recommend cialis best buy tarif cialis france deutschland cialis online cialis wir preise prezzo cialis a buon mercato side effects of cialis
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 05:51 ب.ظ

Thanks a lot! Ample content!

wow look it cialis mexico tadalafil 5mg purchase once a day cialis cialis from canada link for you cialis price cialis generika in deutschland kaufen buy cialis prix cialis once a da wow look it cialis mexico warnings for cialis
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Beneficial information. Cheers!
cialis pas cher paris click here to buy cialis if a woman takes a mans cialis cialis patent expiration if a woman takes a mans cialis buy cialis sample pack cialis taglich cialis official site buy cialis uk no prescription only best offers cialis use
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:48 ب.ظ

Truly a lot of helpful knowledge.
cialis daily new zealand cialis flussig cialis generico lilly how to buy cialis online usa generic cialis levitra safe dosage for cialis achat cialis en suisse enter site very cheap cialis where cheapest cialis estudios de cialis genricos
buy cialis cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:00 ق.ظ

Regards. I like it!
no prescription cialis cheap 5 mg cialis pharmacie en ligne look here cialis cheap canada cialis generique 5 mg cialis online cialis 05 when will generic cialis be available brand cialis generic we like it safe cheap cialis cialis prezzo al pubblico
buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:03 ب.ظ

Whoa quite a lot of superb material.
only now cialis 20 mg cialis prices cialis farmacias guadalajara precios de cialis generico price cialis wal mart pharmacy tadalafil canada discount drugs cialis cialis pills price cialis per pill costo in farmacia cialis
Cialis generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:25 ق.ظ

Regards, Terrific stuff.
cialis pills in singapore if a woman takes a mans cialis cost of cialis per pill cialis en 24 hora only now cialis for sale in us safe site to buy cialis online tadalafil 20mg cialis 5 mg scheda tecnica cialis 5 mg para diabeticos cialis para que sirve
buy cialis usa
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:02 ق.ظ

Regards. I value it.
cialis dose 30mg non 5 mg cialis generici cost of cialis per pill calis cialis 5 mg schweiz cialis sale online cialis 10 doctissimo cialis side effects cialis italia gratis cialis usa cost
buy cialis pills online
یکشنبه 8 مهر 1397 11:56 ب.ظ

Thanks, I appreciate this!
cialis qualitat link for you cialis price low cost cialis 20mg we use it 50 mg cialis dose venta de cialis canada prescription doctor cialis cialis generico in farmacia cialis generic buying brand cialis online generic cialis at walmart
http://canadianpharmacyies.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 07:58 ق.ظ

This is nicely put! .
canadian pharmacies that ship to us canada drug canadian pharmaceuticals reviews pharmacy canada reviews canada medication cost northwest pharmacies northwest pharmacies online pharmacy global pharmacy canada canada medications cheap
cialisky.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:33 ق.ظ

Thanks! I like it!
cialis kaufen fast cialis online cialis in sconto cialis tablets australia achat cialis en itali prezzo cialis a buon mercato we recommend cheapest cialis interactions for cialis cialis dosage does cialis cause gout
cialisvonline.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:03 ب.ظ

Appreciate it! Lots of tips!

cialis professional from usa we recommend cialis best buy cialis 5mg prix cialis online napol online cialis brand cialis generic cialis 10 doctissimo cialis coupons printable tadalafilo cialis purchasing
http://babecolate.com/buy-cialis-online-uk.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:19 ب.ظ

Appreciate it! Quite a lot of content.

tarif cialis france prices for cialis 50mg wow cialis tadalafil 100mg can i take cialis and ecstasy click now cialis from canada american pharmacy cialis cialis 5 mg funziona walgreens price for cialis we recommend cialis info cialis manufacturer coupon
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:05 ق.ظ

Many thanks. A lot of information.

cialis professional yohimbe viagra vs cialis vs levitra precios cialis peru cialis daily reviews cialis y deporte cialis professional yohimbe cialis rezeptfrei sterreich prix cialis once a da canadian cialis warnings for cialis
Viagra great britain
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 10:19 ب.ظ

Kudos. Loads of forum posts!

buy cheapest viagra online viagra online prescription buy viagra online without a prescription buy viagra 100mg is sildenafil generic pharmacy viagra where do i buy viagra online where can you buy viagra viagra cheap no prescription viagra buy usa
Cialis online
شنبه 4 فروردین 1397 11:50 ق.ظ

You actually revealed this terrifically!
prezzo di cialis in bulgaria buy original cialis buy cheap cialis in uk price cialis per pill canada discount drugs cialis wow look it cialis mexico warnings for cialis american pharmacy cialis wow look it cialis mexico the best site cialis tablets
Cialis canada
سه شنبه 29 اسفند 1396 03:12 ب.ظ

Thank you! Ample posts!

usa cialis online cialis reviews cialis 30 day trial coupon miglior cialis generico cialis tablets australia cialis generique we use it 50 mg cialis dose cialis kamagra levitra purchase once a day cialis cialis pills in singapore
weed
دوشنبه 30 بهمن 1396 03:24 ق.ظ
چرا مردم هنوز برای خواندن روزنامه ها استفاده می کنند، زمانی که در این جهان تکنولوژیکی همه چیز موجود در شبکه است؟
How much can you grow from stretching?
شنبه 25 شهریور 1396 03:27 ب.ظ
Excellent way of explaining, and fastidious paragraph to
get facts regarding my presentation subject, which i am
going to deliver in academy.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها